Zdrowa Dieta, Zdrowa Skóra: Porady Dietetyczne Na Trądzik

Witaj w kolejnym artykule na moim blogu, znów poświęconemu zdrowiu skóry! Dzisiaj skupimy się na związku między dbaniem o podstawy fizjologii a trądzikiem, jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych, który dotyka ludzi w różnym wieku. Coraz więcej badań pokazuje, że ogromne znaczenie ma dieta dla stanu naszej cery. Dzisiaj jednak chciałabym połączyć problemy skórne ze stanem fizjologicznym naszych narządów. Warto zatem przyjrzeć się bliżej całemu organizmowi, a nie trzymać się tylko jednej - tej chorej części. Pamiętaj, że problemy skórne to nie choroba tylko skóry. To są hormony, praca naszych narządów, styl życia, a nawet higiena psychiczna.
  

Jeśli masz problem z trądzikiem, powinieneś zadbać między innymi o:

1. Regularne Wypróżnianie i Oddawanie Moczu

Najlepiej jest wypróżniać się w godzinach wieczornych (niektórzy twierdzą, że w godzinach porannych, ale najlepiej po prostu, żeby było regularnie). Kał powinien mieć kolor ciemnobrązowy i nie powinien pływać po powierzchni. Nie powinno w nim również znajdować się resztek pokarmowych.
Bardzo ważne jest dbanie o detoksykację nerek (również płuc i wątroby). Możesz to zrobić np. poprzez:
- wypijanie 2 l wody dziennie
- techniki oddechowe
- codzienne wypróżnianie
- kompoty z gruszek (dla wsparcia płuc)
- jeść zupy zwłaszcza na kolację
- codzienna aktywność fizyczna
- sok z żurawiny (lepiej unikać przy chorobach zapalnych żołądka)
Oddawanie moczu mniej więcej powinno występować co 2 h i nie przekraczać 8 razy.

2. Zadbaj o Pracę Żołądka

Sok żołądkowy powinien mieć kwaśne pH, w granicach 1,5. Jeśli masz pewność, że Twój żołądek jest niedokwaszony, to zacznij delikatnie go zakwaszać. Na przykład dodaj do wody 1 łyżeczkę soku z cytryny na kilka minut przed obiadem. Jeśli nie lubisz wody z cytryną, może być to zakwas z buraka lub ocet jabłkowy. Jednak przy wrzodach i innych zmianach zapalnych w żołądku, nie wolno pić octu. Również należy odstawić te rzeczy, gdy pojawia się ból czy pieczenie.

3. Nie Podjadać

Podjadanie między posiłkami hamuje pracę mioelektrycznego kompleksu wędrującego, powodując SIBO lub IMO. Przerosty bakteryjne są bardzo częstą przyczyną problemów skórnych, ale o tym pisałam więcej w innym poście. Mioelektryczny kompleks wędrujący działa jak szczoteczka w naszym przewodzie pokarmowym, działając od samej góry. Na przykład jeśli nie zrobisz odpowiednio długiej przerwy między posiłkami, 2-3 h, to przykładowo oczyszczanie może zakończyć się na samym żołądku, i zahamujesz ten proces dla kolejnych narządów, jeśli będziesz zbyt szybko podjadać. Dlatego najadaj się na każdy posiłek! Mało tego, podjadanie może doprowadzić do hiperinsulinemii, a to z kolei do insulinooporności.

4. Wesprzyj Pracę Wątroby

Zadbaj o dostarczenie:
- witamin z grupy B (B2, B3, B6, kwas foliowy/foliany, B12, cholina)
- magnez
- cynk
- aminokwasy (tauryna, metionina, glicyna)
- zioła wspomagające wydzielanie żółci: kocanka piaskowa, mniszek lekarski, dymnica pospolita, karczoch, ostropest plamisty 



Podsumowując, warto zadbać o detoksykację płuc, nerek i wątroby wykorzystując do tego codzienny ruch, picie odpowiedniej ilości wody, a także stosując różne zioła wspomagające pracę wątroby. Warto przyjrzeć się regularności występowania naszych potrzeb fizjologicznych jak wypróżnianie i oddawanie moczu. Zadbanie o zbilansowane posiłki, które dostarczą nam odpowiednią ilość witamin i minerałów jest podstawowym i najważniejszym czynnikiem w dbaniu o zdrowie.

Mam nadzieję, że wpis się spodobał i dostarczył Ci kolejną dawkę wiedzy. Ostatnio dużo nauczyłam się nowych rzeczy od lepszych od siebie, dlatego postanowiłam podzielić się tym z Wami. Zawsze uczę się od autentycznych specjalistów, którzy są wyżej ode mnie, a unikam szerokim łukiem dietetyków i producentów promujących swoje produkty w postaci suplementów. One nie zastąpią nigdy naszego stylu życia! To tylko marne proszki zlepione w pigułkę. Je zatem bierzemy w ostateczności :) 

Ps. Zdjęcie środkowe, to prawdziwa ja :D

Komentarze

Popularne posty